Проект за лятна кухня на открито
Преди да преминете към построяването на вашата лятна кухня, трябва да вземете някои важни решения. Изберете какъв модел кухня на открито искате – тип беседка, заградена със завеси, с една стена или пък с три, дали да има покрив и ако да дали той да пропуска слънчевите лъчи или не. Помислете как ще получавате електричество и къде ще разпределите контактите.
Вижте дали може да се възползвате от естествена сянка – от близки дървета или лозя. Ако мястото е твърде горещо през лятото, поставете вентилатор на тавана. Преценете също как ще разположите отделните сектори в лятната кухня – сухи райони (плотове за работа), мокри части (мивка), нагряти повърхности (печка, камина).
Мебели и материали за лятната кухня
Сериозно помислете какви материали ще използвате за лятната кухня, защото от тях зависи нейната поддръжка и устойчивостта й към природните капризи. Съобразете разположението им в кухнята спрямо слънчевата светлина – някои лесно се нагряват, а други остават винаги студени. Подовата настилка не трябва да е хлъзгава, затова гранитогресът е най-често срещаният вариант. Плотовете, както и мивката, може да са от неръждаема стомана – лесно се поддържа и издържа на корозия. Шкафовете изградете от камък или тухли.
Използвайте старите маса и столове, за да обзаведете лятната кухня. Може да ги освежите с малко боя или като ги „облечете“ с нови калъфки. Мебелите от ратан също са подходящо решение. Някои пък предпочитат да си направят „вграден“ диван – допълнение към каменните шкафове. Върху него се поставя дюшек и няколко декоративни възглавнички. Желателно е да не го разполагате на сянка, защото камъкът държи студено.
Измайсторете си пейка от дърво и табуретки - пънчета. Вместо маса, може да разчитате само на плот, около който да се събирате с близки и приятели, докато готвите. Оборудвайте кухнята на открито със скара, барбекю или печка на дърва. Предпочитани са също камината и огнището.
Декорация на кухнята на открито
Когато говорим за декорация на лятната кухня, то може да избирате между отделни теми и акценти, на които да заложите.Средиземноморският стил се отличава с цветовете на морето и на небето, а емблематични за него са красивите мозайки. Може да посадите цветя в саксии с формата на урна или амфора, а около тях да сложите фигура на божество, което да ви закриля. Ако търсите повече цвят и настроение, вашият стил е испанският. Характерни са по-дръзките комбинации – между оранжево и синьо, по-меки нюанси на зеленото с керемиденочервено, жълто с кобалтово. Декорирайте с дърворезба и глинени съдове.
Азиатският стил ще ви пренесе в един друг свят - изчистени линии, малко по-неутрални цветове, изписани на стената йероглифи, окачени фенери и бамбукови подложки за хранене. От цветята заложете на камелия и бамбук на щастието. За любителите на традиционните мотиви подходящ е етно стилът - бродирани пана, декорации от прежда и вълна, растения, посадени в бакърчета.
В случай, че не искате да се обвързвате с конкретна тема, то заложете на няколко детайла, които да направят откритата кухня уютна. Окачете на стената връзка със сухи билки и подправки и 2-3 керамични чинии. Заложете на висящите кошници, посадете цветя в големи саксии, покрийте едната стена на кухнята с пълзящи растения. За осветление използвайте няколко метални фенера.
Полезни съвети
- Разположете лятната кухня в близост до дома – така не е нужно да я оборудвате с всички кухненски уреди. Освен това си съкращавате разходките до вкъщи, когато ви потрябва нещо.
- Обикновено главна роля в лятната кухня играе барбекюто. На него освен пържоли, ребра и скара, може да приготвите също риба, зеленчукови шишчета, а защо не и хамбургери, хот дог, пица или печени картофи.
- За да запазите напитките студени, използвайте хладилна чанта.
- Когато лятото свърши, не забравяйте да покриете мебелите от лятната кухня, за да оцелеят безпроблемно и през зимата.
17.07.2012/ Христина Спасова - http://zadoma.rozali.com/idei/p19564.html
Няма коментари:
Публикуване на коментар